SM 2019

Onsdag

 

15:00 Incheckning, Grand Öl & Mat

 

18:00 Invigning, Babel

 

18:30 Bout 1 och 2

Bout 1, Babel

Tävlande slamorter: TBA

MC: Maria Maunsbach

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

Bout 2, Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Vilska Lindgren

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA


20:00 Bout 3 och 4

Bout 3, Babel

Tävlande slamorter: TBA

MC: Maria Maunsbach

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

Bout 4, Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Vilska Lindgren

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

21:15 Teampieceomgång 1, Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Tobias Erehed

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

22:00 Kvällsaktivitet, Grand Öl & Mat

Kvällsaktivitet: TBA

DJ Klubben: TBA

DJ Restaurangen: TBA

Torsdag

 

15:00 Dagsaktivitet, Grand Öl & Mat

 

18:00 Bout 5 och 6

Bout 5, Babel

Tävlande slamorter: TBA

MC: Tobias Erehed

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

Bout 6, Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Vilska Lindgren

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

19:30 Bout 7 och 8

Bout 7, Babel

Tävlande slamorter: TBA

MC: Tobias Erehed

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

Bout 8, Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Vilska Lindgren

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA


21:00 Teampieceomgång 2, Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Maria Maunsbach

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

22:00 Kvällsaktivitet, Grand Öl & Mat

Kvällsaktivitet: TBA

DJ Klubben: TBA

DJ Restaurangen: TBA

Fredag

 

15:00 Dagsaktivitet, Grand Öl & Mat

 

18:00 Bout 9 och 10

Bout 9, Babel

Tävlande slamorter: TBA

MC: Tobias Erehed

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

Bout 10, Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Maria Maunsbach

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

19:30 Bout 11 och 12

Bout 11, Babel

Tävlande slamorter: TBA

MC: Tobias Erehed

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

Bout 12, Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Maria Maunsbach

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA


21:00 Teampiecefinal , Grand Öl & Mat

Tävlande slamorter: TBA

MC: Vilska Lindgren

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

22:00 Kvällsaktivitet, Grand Öl & Mat

Kvällsaktivitet: TBA

DJ Klubben: TBA

DJ Restaurangen: TBA

Lördag

 

15:00 Slammastermöte, Grand Öl & Mat


18:00 Slamortsfinal, Babel

Tävlande slamorter: TBA

MC: Tobias Erehed

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

20:00 Final, Babel

Tävlande Poeter: TBA

MC: Vilska Lindgren och Maria Maunsbach

Slammaster: TBA

Förpoet: TBA

DJ: TBA

 

22:00 – 03:00 Efterfest, Grand Öl & Mat

DJ Klubben: TBA

DJ Restaurangen: TBA

Lokaler

 

Svenska Mästerskapen i Poetry Slam kommer i år att ske i två lokaler. Detta för att ha två likvärdiga och kvalitativa scener för poeterna att tävla på. Lokalerna ligger ett stenkast från varandra i hjärtat av Möllan, nära till folkets park och hundratals olika matalternativ.

 

Babel:

http://babelmalmo.se/

Är en klassisk Malmövenue där svettiga nattklubbar, energiska konserter, dokumentärklubben Doc Lounge, Stand Up-klubben Oslipat, humorföreställningen Första och Sista Daten m.m äger rum.

Babel är en nattklubb och konsertlokal så ingen mat eller dryck får tas med in i lokalen.

 

Grand Öl & Mat:

https://www.grandolomat.se/

Är den den venue som Ord på scen arrangerar sina kval på. Också den en klassisk Malmövenue. Här finns det fantastisk vällagad mat med skandinaviska och franska referenser.

Grand Öl & Mat är en restaurang, konsertlokal och nattklubb så ingen mat eller dryck får tas med in i lokalen.

 

Tillgänglighet

 

Babel utrustas med ramp vid behov och har goda möjligheter att se scen från hela lokalen. Om behov finns kommer vi givetvis se till att det går att ta sig upp på scenen med lämpligt hjälpmedel.

 

Grand Öl & Mat har hiss och det går lätt att ta sig fram i hela lokalen.